یکی از موارد مهمی که امروزه قابل توجه قرار گرفته است استاندارد سازی در زمینه های مختلفی چون ایجاد،نگهداری و ارتقا کیفیت در سطح جهانی می باشد. با در نظر داشتن این امر شرکت ها و سازمان ها هم می بایست در این زمینه مانند دیگر سازمان ها و شرکت ها به این استانداردها دستیابی داشته باشند. پیاده سازی این سیستم می تواند در امر خودکفایی و حضور موثر در عرصه بازار جهانی کارساز باشد و تولیدات را در این راستا رشد دهد و هم به مصرف کننده و هم به شرکت های تولیدی کمک شایانی نماید. در بین همه استانداردهای جهانی توجه به استاندارد ایزو 17025 یکی از مهم ترین های این زمینه محسوب می شود که در آزمایشگاه های آزمون و کالیبراسیون کاربرد خواهد داشت. توضیح این استاندارد به صورت کلی به این گونه است که در آزمایشگاه های آرمونی و کالیبراسیون این برآورد به عمل می آید که اثبات می کند در تولید سیستم مدیریت پیشرفته به کار گرفته شده است. در این مقاله قصد داریم هرآن چیزی که در مورد آزمایشگاه آکرودیته وجود دارد با شما صحبت کنیم و لازم است بدانید این مقاله دارای بخش های مهمی است که نیاز دارد به صورت تخصصی توسط شما مطالعه شود. در ادامه همراه بخش تحریریه شرکت کابل متال باشید.

آزمایشگاه آکرودیته چیست؟

یکی از سوالاتی که شاید برای شما هم پیش آمده باشد این است که اصلا منظور از آرمایشگاه آکرودیته چیست و چه کاربردی در این صنعت دارد که قصد داریم در این بخش از مقاله راجع به این موضوع با شما صحبت نماییم. لازم است بدانید با توجه به ارتقا کیفیت هر محصولی نیاز است یک سری از برآوردها برای اهدای استاندار انجام شود این برآوردها در دسته کنترل فرآیند و کاهش هزینه از اهمیت زیادی برخورددار است به علاوه این موضوع ارتباطی که بین سازمان های ملی استاندارد و شرکت های تولیدی وجود دارد این اهمیت این موضوع را دو چندان کرده است. اگر به این موضوع توجه داشته باشید که تعداد واحدهای تولیدی رو به افزایش است و این آزمایشگاه ها دارای تعداد محدودی می باشد به اهمیت وجود آزمایشگاه های آکرودیته در خصوص کنترل برآورد فرآورده ها و تولیدات بر اساس استانداردهای جهانی پی خواهید برد. به صورت کلی باید بگوییم آزمایشگاه های آکرودیته از آزمایشگاهی تشکیل شده است که به صورت مستقل به ارزیابی و تایید منظم عملیات در مقایسه با استانداردهای جهانی را ارزیابی می نماید این عملیات در این آزمایشگاه ها به این صورت است که آزمایش با یک سری عناصر کلیدی که استاندارد آزمایشگاه نام گذاری شده است، مقایسه می شود. این استاندارد بر مبنای بین المللی یا اروپایی ارزیابی می شود استفاده از این آزمایشگاه ها می تواند برای مصرف کنندگان و نهادهای دولتی یک سری مزیت ایجاد نماید. در پایان باید بگوییم در این آزمایشگاه ها به صورت کلی تمام بخش های فنی و ساختاری یک محصول از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در مورد استاندارد ISO 17025 بیشتر بدانید

یکی دیگر از مواردی که باید در این مقاله به بررسی آن بپردازیم استاندارد ISO 17025 است همانطور که در ابتدای این مقاله توضیح داده شد یکی از مهمترین فاکتورها در زمینه تولید و ارتقا کیفیت سیستم ها و مورد قبول جهانی دریافت استانداردهای جهانی با عنوانین خاص می باشد. شرکت ها و کارخانه های تولیدی یکی از محورهای اساسی در دستیابی دریافت فاکتورهای روز جهانی را دریافت استانداردهای مرتبط با کار خود قرار داده اند. یکی از استانداردهای مهم و به روزی که بین استانداردهای موجود بسیار مورد اهمیت قرار گرفته است همین ISO 17025 می باشد که در آزمایشگاه های کالیبراسیون کاربرد ویژه ای دارد این استاندارد دارای یک سری الزامات می باشد که در آزمایشگاه های آزمون و کالیبراسیون برآورد می شود. این برآورد ثابت می کند که یک سیستم از نظر فنی و مدیریت قادر است که نتایج فنی مطلوبی نیز فراهم نماید این سیستم استانداردی توسط سازمان بین المللی استاندارد سازی منتشر خواهد شد سازمان بین المللی استانداردسازی ایزو یک نهاد بین المللی و مستقل است که برای تنظیم استانداردها به صورت غیر دولتی فعالیت می نماید.

مزایای دریافت و اجرای استاندارد ISO 17025

همانطور که تا اینجای مقاله توضیح داده شد یکی از استانداردهای مهم ISO 17025 می باشد که این استاندارد توسط سازمان بین المللی و مستقل ایزو و در آزمایشگاه های آكروديته قابل دریافت است. در این بخش از مقاله باید در مورد مزایای دریافت این استاندارد با شما صحبت نماییم لازم است بدانید در این بخش موارد بسیار مهمی را برای شما بررسی کرده ایم که لازم است تمام این نکات توسط شما مطالعه شود. در ادامه به بررسی مزایای استاندارد ISO 17025 پرداخته ایم.

  • این استاندارد اعتبار بین المللی را افزایش می دهد و سبب ارتقا سطح آزمایشگاه خواهد شد.
  • روش های اجرایی و مدیریتی آزمایشگاهی را استاندارد سازی می نماید.
  • اطمینان سازی از صحت نتایج اعلام شده آزمایشگاهی افزایش می یابد.
  • آزمایشگاهی که دارای استاندارد است به عنوان یک آزمایشگاه مرجع از طرف موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی شناخته می شود.
  • این استاندارد اعتماد مشتریان را افزایش خواهد داد.
  • این استاندارد سبب می شود که ارائه خدمات در سطح بین المللی افزایش یابد.
  • از طراحی صحیح و محل انجام آزمایش اطمینان بیشتری حاصل می شود.

عناصر تشکیل آزمایشگاه آکرودیته و دست آوردها

همانطور که در این مقاله برای شما بررسی شد آزمایشگاه های آکرودیته یا همان آزمایشگاه اعتبار سنجی جایگاه بسیار مهمی در صنعت دارد و سبب ایجاد یک سری مزیت برای کسب و کارهای صنعتی و مصرف کنندگان می شود و که سبب ایجاد امنیت و سودآوری برای کسانی می شود که از محصولات استفاده می کنند و می توان گفت یکی از بخش ها و مجوزهای مهم در هر صنعتی محسوب می شود.

نتیجه گیری

در این مقاله تلاش کردیم تمام جوانب استاندارد ISO 17025 برای شما بررسی نماییم و لازم است بدانید اخذ مجوز این آزمایشگاه یک نیاز اساسی می باشد و این استاندارد به صورت خاص برای ایمنی محصول از یک سیستم HACCA يا ۲۲۰۰۰ISO استفاده شود لازم است و آکرودیته کردن آزمایشگاه باعث حصول اطمینان از نتایج به دست آمده می شود و در حقیقت به عنوان یک سیستم مستقل عمل می نماید. این سیستم سبب ایجاد یک پشتیبان در برابر هرگونه دعاوی قضایی موثر است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *