یکی از اعضا جدایی ناپذیر زندگی امروزی، پلاستیک و مواد پلاستیکی می باشند. این وسایل به گونه ای در زندگی ما نفوذ کرده اند که محال است به اطراف خود نگاه کنید و رد پا این ماده پرکاربرد را مشاهده نکنید. ماده اولیه پلاستیک و لوازم پلاستیکی، پلیمر می باشد که می تواند به اشکال گوناگونی تولید شود. این پلیمر ها با تولید در کارخانجات مختلف، و استفاده در ساخت انواع وسایل ، از در و پنجره گرفته تا لوازم و ابزار پزشکی، از محبوب ترین مواد در قرن اخیر به حساب می آیند. یکی ازاشکال تولیدی پلیمر، حالت دانه مانند می باشد که به آن گرانول گفته می شود. در ادامه در رابطه با این ماده پرمصرف بیشتر صحبت خواهیم نمود. در ادامه همراه کابل متال باشید.

انواع گرانول 

در اینجا به برسی انواع مختلفی از گرانول های موجود در بازار خواهیم پرداخت.

پلی استایرن ها

این مدل و گونه از استایرن ها، جز دسته انواع ظریف و حساس دسته بندی می شوند و به سه صورت معمولی، مقاوم و انبساطی طبقه بندی می شوند. عایق های حرارتی و یونولیت از پلی استایرن های انبساطی می باشد و در ساخت بدنه یخچال و فریزر از گونه مقاوم این مواد استفاده می شود.

پلی کربنات

توانایی عبور نور و شفاف بودن، بارز ترین ویژگی این نوع از گرانول ها محسوب می شود. پلی کربنات با خاصیت عبور نور خود، در ساخت چراغ های خودرو، لوازم خانگی و … کاربرد دارند. تنها نقص این نوع از گرانول ها، شکننده بودن آنها می باشد.

پلی پروپیلن

این مدل از گرانول ها که ساختاری توپی دارد، به پلی پروپیلن نساجی نیز مشهور می باشند که به دو دسته کوپلیمر وهموپلیمر تقسیم می شوند. پلی پروپیلن ها در تولید اسباب بازی ها به شدت پرکاربرد هستند.

پلی اتیلن

وزن کم و ساختار کریستالی این نوع از گرانول ها، توانسته است تا انها را به یکی از محبوب ترین گونه های گرانول تبدیل نماید؛ به گونه ای که در تولید بسته بندی مواد، کیسه های زباله و … کاربرد فراوانی دارند. این محصولات همچنین با وزن مولکولی بالا نیز تولید می شوند و از این نوع از پلی اتیلن ها در تولید لباس های ضد گلوله و قطعات ماشین سنگین استفاده می شود.

 کاربرد های گرانول ها

امکان ندارد که نگاهی به اطراف بیاندازید و اثری از گرانول ها را در محیط پیرامون خود نبینید. این مواد در جای جای زندگی ما حضور دارند؛ به گونه ای که در صنایع ماشین سازی نظیر تولید خودرو و لاستیک از گرانول ها استفاده می شود. درساختمان سازی، در ساخت کف پوش و چارچوب در، سقف کاذب و نرده و … از گرانول ها استفاده می شود. رد پا این شکل از پلیمر ها را حتی در وسایل پزشکی و لوازم خانگی نیز می توانید بیاید. یکی از مهم ترین در استفاده این محصولات، صنعت برق می باشد.

گرانول در صنعت سیم و کابل

همان طور که گفتیم یکی از کاربرد های انواع گرانول ها، کاربرد آنها در ساخت سیم و کابل می باشد. گرانول ها برای ساخت عایق سیم که نقش محافظتی برای سیم را دارد، استفاده می شود. یکی از ویژگی های بسیار مهم برای عایق، مقاومت بالا می باشد تا بتواند از نشت جریان الکتریسیته جلوگیری کند. علاوه براین، عایق باید از انعطلف پذیری خوبی نیز برخوردار باشد تا بتواند در تولید سیم هایی با طول زیاد مورد استفاده قرار بگیرد . وزن کم ، از دیگر ویژگی های مهمی است که بهتر است تا عایق داشته باشد. با وجود این ویژگی ها، گرانول ها توانسته اند تا جایگاه به نسبت خوبی را درتولید انواع سیم و کابل از ان خود نمایند.

یک از گرانول ها فوق العاده پر مصرف در انواع صنایع، PVC می باشد. این نوع از گرانول، کاربرد های فراوانی خصوصا در حیطه پزشکی و صنعت برق دارد. قیمت کم و مقاومت حرارتی بالا، توانسته است تا آن را به یکی از محبوب ترین مواد در ساخت عایق سیم تبدیل کند.

نکاتی مهم درباره گرانول

در فرایند پلیمریزاسیون، هدف تولید ماده ای با خواص معین ومناسب می باشد. تولید گرانول نیز از  این قاعده مستثنی نیست؛ به گونه ای که تنظیم دما، فشارو… تاثیر زیادی در تولید پلیمری با خواص مطلوب دارد. اکثر پلیمرها، پس از چندبار ذوب شدن و بازیافت شدن، خواص مطلوب خود را از دست می دهند و کارایی چندان مطلوبی نخواهند داشت؛ بنابراین این گرانولی که برای بار اول ذوب و شکل دهی شده است، قطعا دارای خواص بسیار بهتری نسبت به پلیمر چند بار بازیافتی می باشد.

یکی دیگر از نکات مهم درباره گرانول ها، بحث بازیافت می باشد؛ به گونه ای که ضایعات پلاستیکی جمع آوری و به منظور تولید دوباره مواد مختلف، به گرانول تبدیل می شوند.  این مواد در ساخت وسایل گوناگونی نظیر کف پوش ها، رنگ، بتن و … کاربرد دارند و منجر به آسیب بسیار کمتری به طبیعت نیز خواهند شد.

سخن آخر

همان گونه که ذکرکردیم، امروزه پلاستیک عضو جدایی ناپذیر زندگی ماست و در همه جا رد پایی از این ماده به اشکال مختلف یافت می شود. پلیمر ها، سازندگان این ماده مشهور می باشند که به منظور استفاده در انواع وسایل، اشکال مختلفی تولید می شوند که یکی از آنها گرانول است. گرانول ها شکل دانه مانند پلیمر ها هستند که کابرد های فراوانی در صنایع مختلف نظیر ساختمان سازی و دیزاین، صنایع خودروسازی ، ساخت ابزار و وسایل پزشکی و … دارند. امیدواریم با مطالعه این مطلب آگاهی شما در رابطه این ماده پرمصرف افزایش یافته باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *